Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

17 lipca 2019 r.
18:48

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 11 A A

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo przygotowań do przeprowadzki biblioteki do budynku dawnego gimnazjum a nawet w jej trakcie, placówka będzie działała.

– Mam już wszystko zaplanowane, trzeba będzie pakować książki w skrzynie opróżniając regał, przewożąc go i zapełniając już w nowym miejscu. Nie można zdjąć z półek wszystkich książek jednocześnie, bo ich później nie ułożymy – tłumaczy Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku.

– To nie jest moja pierwsza przeprowadzka. Biblioteka w zabytkowej synagodze jest od 1990 roku, wcześniej była w malutkich pomieszczeniach w domu kultury – dodaje.

Księgozbiór był o wiele mniejszy niż teraz, a i tak bibliotekarka wspomina jak brała z domowego gospodarstwa traktor i tym traktorem jechały książki do synagogi. Teraz trzeba na czas wielkiego remontu przeprowadzić 24 tysiące książek, sprzęt komputerowy i wszystkie archiwalia.

– Tych książek się już nie wypożycza, ale nie wyobrażam sobie, żeby ich nie było. Są dla mnie jak cenne dokumenty. Orzeszkowa, Prus, Kraszewski. Wydane na szarym papierze, w tekturowych okładkach. To one tworzyły księgozbiór w 1948 roku, gdy została założona biblioteka w Tarnogrodzie. Mamy je do dziś – dodaje Puchacz.

Bardzo potrzebna rewitalizacja pochodzącej z 1686 roku synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tak się zbiegło, że samorząd ma pieniądze z różnych źródeł, a projekty się uzupełnią. Kwoty są spore, bo tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. W efekcie na prace i zakupy jest więcej niż wynosi roczny budżet inwestycyjny całego miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę ale także na Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Szefowa biblioteki jest spokojna o całą operację logistyczną, która potrwa przez całe wakacje, choć oprócz niej pracują jeszcze dwie panie.

– Będą ludzie skierowani do pracy z gminy ale też wolontariusze. Z ofertą pomocy nawet przychodzą czytelnicy, którzy w Tarnogrodzie spędzają wakacje u babci. Korzystają latem z książek a teraz chcą pakować, segregować, sprzątać. Jestem dumna, że takich czytelników wychowałam – uśmiecha się Joanna Puchacz.

Oprócz biblioteki w dawnej synagodze działa Regionalna Izba Pamięci i absolutnie unikatowe Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek - nawiązujące do gryfa z herbu, który trzyma w łapie nożyczki. 300 par nożyczek już w pudełkach.

Zbiory izby już wiedzą, że na czas remontu trafią do remizy strażackiej w Woli Różanieckiej.

– Szukaliśmy pomieszczeń ogrzewanych i bezpiecznych, żeby nic się nie poniszczyło. Głównie wykorzystamy te zwolnione przez wygaszone placówki oświatowe. Ale część rzeczy trafi do pomieszczeń straży. Wcześniej na swoje miejsce wrócą pracownicy i korzystający z oferty ośrodka kultury niż biblioteka – ocenia Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.

Zgodnie z wytycznymi programów z jakich pochodzą pieniądze modernizacja, zgodnie z wymogami XXI wieku, Miejskiej Biblioteki Publicznej musi się zakończyć do 31 grudnia przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium